Jdi na obsah Jdi na menu

Teorie o konci světa jsou děs, ťukají si na čelo čeští vědci

Teorie o konci světa jsou děs, ťukají si na čelo čeští vědci
21. prosince 2012 1:41
 

Během páteční noci by měl zaniknout svět. Alespoň to tvrdí celá řada teorií, které v poslední době zaplavují média po celém světě. Otázkou zůstává, zda se tomu tak opravdu stane. Jen za poslední dva roky mělo totiž ke konci světa dojít padesátkrát. Proč lidé tak rádi naslouchají podobným předpovědím?


 Nejdříve nad zprávami o konci světa mávali pohrdlivě rukou nebo si ťukali na čelo. Jenomže už řadu měsíců berou diskusi o blížící se apokalypse vážně. Řeč je o vědcích z Astronomického ústavu akademie věd. Lavina e-mailů od vyděšených lidí či desítky internetových serverů, jejichž "zaručeně vědecké" informace o zkáze Země čtenáři hltají, přinutily astronomy, aby katastrofickým předpovědím jen nepřihlíželi. 

Pořádají konference a přednášky. Poslední se konala ve čtvrtek v pražské Štefánikově hvězdárně. "Klidně mi zítra volejte a já vám opět řeknu, že Slunce nás sežehne. Ale až za miliardy let," řekl šéf pražské Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal.Jak se lidé připravují na konec světa?


"Je to už děs. Některé weby se v předpovědích zániku světa úplně zbláznily a já už pomalu ani nestačím odpovídat na vystrašené e-maily rodičů a hlavně matek," přiznal nedávno MF DNES astronom Jiří Grygar. Zoufalí rodiče se ho například ptají: "Na co se máme, probůh, s našimi dětmi připravit?! A opravdu nás 21. prosince čeká totální zkáza kvůli srážce s asteroidem, přiblížení neznámé obří planety či gigantickým erupcím na Slunci?!"

Spíše než pro astronomy se tak konec světa stává otázkou pro psychology a sociology. Rozehnal to trefně komentuje: "Lidé ztrácejí kvůli přemíře povrchních informací soudnost a hlavně schopnost kritického myšlení vyhodnocovat je. Zcela mě pak konsternují dotazy, které se odvolávají na jakýsi – s prominutím – připitomělý videoklip ruské televize, podle něhož se má k Zemi blížit obří asteroid. A že to tedy musí být pravda."
Hlouposti o zaručených katastrofách

Už vůbec žádné servítky si ohledně zpráv o dnešním konci světa nebere sociolog Jaroslav Sýkora, podle něhož jsou lidé snadno manipulovatelnou masou, kterou ovlivňuje i míra její inteligence. "Možná to říkám příkře, ale v podstatě to tak je. Ono se totiž to individuum s oštěpem v ruce a později s kordem u pasu až tolik neliší od toho ve fraku a s motýlkem na krku," domnívá se sociolog.Do Mexika se před koncem světa sjely zástupy turistů


Že i vzdělaní lidé uvěří nebetyčným hloupostem o zaručených katastrofách, vysvětluje Sýkora vzrůstající nejistotou ve společnosti a ztrátou hodnot – sociální a ekonomické nevyjímaje. Ale také rezignací na snahu svůj osud změnit.

"Nesmysly o konci světa padají pak vždy na připravenou půdu, v níž se jim skvěle daří," dodává Sýkora. Za největší nesmysl považuje teorii o změně magnetismu Země po srážce s planetou Nibiru, protože spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou ESA, ale i s tou americkou NASA.

To, že mnozí rodiče přenášejí své obavy z konce světa na děti, považuje psycholožka Jitka Jeklová za neodpustitelné. "Máma by měla být za všech okolností pro dítě jistotou, bezpečím. Pokud na něj ale přenáší strach z očekávané apokalypsy, místo aby své dítě uklidnila, tak ještě násobí jeho stres," říká.

Jen mezi lety 2001 až 2012 bylo předpovězeno 50 konců světa. Ten poslední vychází z mayského kalendáře, který končí právě dnes. Astronomové i samotní Mayové to však vidí jinak: jde o začátek nového kalendářního cyklu.
 

Autor: Jan Gazdík

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vedci-odmitaji-konec-sveta-dc9-/domaci.aspx?c=A121220_203656_domaci_ert#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main